Istotne składniki diety w profilaktyce osteoporozy- Wapń

Wapń

Wapń to podstawowy budulec zębów i kości- około 99% wapnia (głównie w postaci fosforanów)wchodzi w skład kości i zębów. Wapń jest niezbędny do kształtowania szczytowej masy kostnej. Szczytowa masa kostna to maksymalna masa kości osiągana między 20 a 30 rokiem życia, dlatego spożywani8e odpowiedniej ilości wapnia w diecie w dzieciństwie i młodości jest  niezwykle istotna i stanowi ważny element profilaktyki osteoporozy.

Aby osiągnąć jak najwyższą szczytową masę kostną w młodym wieku, dodatni bilans wapnia spożywanego codziennie z dietą przez pierwszych 20 lat życia u młodych mężczyzn, powinien wynosić średnio 160 mg dziennie, a u młodych kobiet – 130 mg dziennie. Dodatni bilans wapnia sprzyja magazynowaniu wapnia w organizmie, głównie w kościach. Poziom wapnia w organizmie regulują hormony (parathormon i kalcytonina) oraz witamina D, wpływając na: wchłanianie wapnia w jelicie cienkim, wydalanie z moczem oraz tworzenie tkanki kostnej bądź jej degradację. Odpowiednie spożycie wapnia z dietą wpływa nie tylko na prawidłowy wzrost szkieletu, ale także na straty wapnia. Zapotrzebowanie na wapń jest różne i zależy od płci, wieku, stanu fizjologicznego.

Źródła wapnia w diecie 

Najbardziej wartościowe źródła wapnia w diecie to mleko i produkty mleczne zawierające laktozę, która zwiększa wchłanianie wapnia. produkty mleczne charakteryzuje odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (1:1). Osoby źle tolerujące laktozę mogą zastąpić mleko mlecznymi napojami fermentowanymi (kefir, jogurt)oraz serami żółtymi.

Spożycie 4 szklanek mleka lub 2 szklanek mleka i 2 plasterków żółtego sera lub 1 średniego opakowania jogurtu owocowego (300g), szklanki maślanki i 2 plastrów sera brie pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na wapń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.