Osteopenia – wstęp do osteoporozy

 

 

 

Osteopenia oznacza zmniejszanie się gęstości mineralnej kości przy zachowaniu zdolności do właściwej mineralizacji, czyli odkładania się w kościach fosforanów wapnia.

 

Jak oceniają eksperci pracujący przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy osteopenii masa kostna jest obniżona o 1-2,5 w stosunku do normy. Stan ten jest uważany za wczesne stadium osteoporozy. Nieleczona osteopenia może doprowadzić do rozwoju tej choroby, dlatego należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Osteopenia jest odwracalna, o ile w porę rozpozna się problem.

Osteopenia często pojawia się u kobiet po menopauzie. Osteopenia może być również wynikiem prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Główne przyczyny:

  • źle zbilansowana dieta (niedobory wapnia, niedostatek witaminy D),
  • braku ruchu,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • palenie tytoniu,
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidów)
  • choroby układu pokarmowego tj. celiakia, choroby jelit

Osteopenia długo rozwija się bezobjawowo i jest to niebezpieczne, gdyż przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Często jej pierwszym sygnałem jest złamanie kości podczas niegroźnego z pozoru upadku. Zdarza się, że osoby z osteopenią odczuwają bóle kości.

W leczeniu osteopenii stosuje się suplementację witaminy D i wapnia. Zaleca się również stosowanie diety bogatej w te składniki. Szkodliwa jest kofeina, alkohol i sól, wypłukujące z organizmu cenne witaminy i minerały. U osób z bardziej zaawansowaną osteopenią stosuje się preparaty na słabe, kruche kości – bisfosfoniany, kalcytonina, denosumab, teryparatyd, hormonalna terapia zastępcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.