Składniki diety istotne w profilaktyce i leczeniu osteoporozy – WAPŃ

 

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów – ok. 99% wapnia ( głównie w postaci fosforanów) wchodzi w skład kości i zębów.

Wapń jest niezbędny do kształtowania szczytowej masy kostnej, która jest wyznacznikiem stanu kości oraz ryzyka wystąpienia złamań w późniejszym wieku.

Szczytowa masa kostna  to maksymalna masa kości osiągana między 20 a 30 rż, dlatego spożywanie  odpowiedniej ilości wapnia w diecie w dzieciństwie i młodości jest niezwykle istotne i stanowi  ważny element  profilaktyki osteoporozy.

Aby osiągnąć jak najwyższą szczytową masę kostną w młodym wieku, dodatni bilans wapnia spożywanego codziennie z dietą przez pierwszych 20 lat życia u młodych mężczyzn powinien wynosić średnio 160mg dziennie, u młodych kobiet – 130mg dziennie.

Z dodatnim bilansem  wapnia mamy do czynienia, gdy ilość wapnia w diecie jest większa niż ilość wapnia wydalonego z moczem, kałem i potem.

Dodatni bilans  wapnia  sprzyja magazynowaniu wapnia w organizmie, głównie w kościach.

Mężczyźni kumulują w układzie kostnym więcej wapnia (1200g) niż kobiety ( 1000g).

Poziom wapnia w organizmie regulują hormony ( parathormon i kalcytonina ) oraz witamina D, wpływając na wchłanianie wapnia w jelicie cienkim, wydalanie z moczem oraz tworzenie tkanki kostnej i jej degradację. Odpowiednie spożycie wapnia z dietą wpływa nie tylko na prawidłowy wzrost szkieletu, ale także na straty wapnia wynikające z wydalania z moczem, kałem lub potem.

Gdy spożycie wapnia jest zbyt niskie lub utrata wapnia zbyt duża, organizm uruchamia procesy  prowadzące do uwalniania wapnia z kości, co powoduje, że kości stają się słabsze, a to zwiększa ryzyko osteoporozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *